• 27.06.2022 23:15
  • weather 19°
  • Isparta
ISPARTA HABER AJANSI
Burdur'da İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Hizmete Girdi

İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Hizmete Girdi

Çevreye duyarlı hizmet anlayışı ile önemli projeleri ve dev yatırımları hayata geçiren Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in girişimleri ile İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi bugün hizmete girdi.

Çevreye duyarlı hizmet anlayışı ile önemli projeleri ve dev yatırımları hayata geçiren Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in girişimleri ile İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi bugün hizmete girdi.

Çevre yatırımları ile örnek projelere imza atan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz  “ Bugün uzunca bir süredir emeğini çektiğimiz İleri Biyolojik Arıtma Tesisimizin ilk atık su girişini sağladık. Arkadaşlarımız 2016 yılından itibaren uğraştığımız, emek çektiğimiz Avrupa Yatırım Bankasından kredilendirilerek İller Bankası A.Ş ile birlikte yürüttüğümüz kontrol teşkilatının da an be an takip ettiği ve yüklenici firmanın da zamanından çok öncesine tamamlayarak bizlere bugün teslim ettiği Atık Su Arıtma Tesisinde günlük yaklaşık 18 bin 500 metreküp suyu arıtarak Burdur Gölü’ne deşarj edeceğiz. Burada en büyük kazancımız en öncelikle Burdur Gölüne deşarj edilen suyun en temiz hali ile göle gönderilmesi diğer taraftan da yıllardır en büyük alt yapı sorunlarından birisi olan Atık Su Arıtma Tesisimizin modernizasyonun yapılmış olması ve halkımıza söz verdiğimiz hali ile kötü kokudan Burdur’umuzu kurtarmış olacak. Burdur’umuza hayırlı olsun. Biz her fırsatta söylüyoruz “Yapılan iş doğru ise hep birlikte alkışlanılsın, yapılan iş yanlış ise hep birlikte eleştirip oturup doğrusunu bulmaya çalışalım. Burdur’umuza tekrar hayırlı olsun” dedi.

 

Yazının Devamını Oku
Burdur'da Engelliler Hünerlerini Sergiledi

Engelliler Hünerlerini Sergiledi

 Burdur Belediyesi Engelliler Dikiş Nakış Atölyesi’nin hazırlamış olduğu ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitim Merkezi desteği ile düzenlenen Giyim Sergisi açıldı.

 Burdur Belediyesi Engelliler Dikiş-Nakış Atölyesi tarafından hazırlanan Giyim Sergisi görücüye çıktı. Sergi açılışına Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve eşi Hülya Ercengiz, Burdur Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitim Merkezi Kurum Müdürü Hamit Kayacıoğlu, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut ve vatandaşlar katıldı.

 Açılışta konuşan Başkan Ercengiz “Yaklaşık 8 yılı aşkın süredir görev yapıyoruz. Burada öncelikle engelli dostlarımızın üstün ve gayret çaba ile bir şeyler üretmeyi çabaladığını zaman zaman bizlerde destek olarak o üretimlerin maddi bir karşılığa dönüştürülerek en azından burada yapılan işin emeğin bir karşılığı alınarak daha keyifli hale getirilmesini sağlamaya çalışıyoruz. Naile hocamla her zaman konuştuğumuz gibi bu işin sürdürebilir olması tüm dinamikler tarafından sahiplenmesi gerekir. Bu işi kurumsal hale getirip engelli dostlarımıza ve onların yıllardır çabalayan emek sarf eden naile hocamıza tüm Burdur’umuzun sahip çıkması gerekir. Bu arada buraya gelerek gönüllü gelen çalışan arkadaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Amaç burada boş zamanı üretmek değil bir üretim yaparak bu üretimi yurttaşın hizmetine sunmak asıl temel hedefimiz bu. Yavaş yavaş başladık. Biliyorsunuz El Sanatları Merkezi oluşturduk. Bu merkezinden başka bir noktaya götürmeye çalışıyoruz. Yıllarca Burdur’da ekonomik anlam ifade eden Halıcılığın bir anda bitmiş olması hatta geçtiğimiz günlerde Büğdüz köyü ziyaretimizde halı tezgahlarında yarım kalan halıları görünce üzüldüğümü ve  buradan bir yol bulabilir miyiz sorusu sorarak başlattığım bir hamle karar aldım. Geleneksel el sanatlarını ayağa kaldırmak gibi görevimizde var. Böyle bir misyonumuz da var. Kilim dokumacılığını yeniden hayata geçirmek için SDÜ ile birlikte bir proje yaptık. Proje kapsamında şu anada kendi atölyelerimizde parça başına çalışan kadın arkadaşlarımıza el emeklerinin karşılıklarını vermeye çalışıyoruz. Bunların satışını yapıyoruz. Bunu daha çok kurumsallaştırarak daha çok büyüteceğiz. İstihdam hususunda aslında şöyle bir talep oluştu. Kamu kurumlarından iş beklentisi vatandaşımızın çok çok fazla ama hem bunun kanuni hem de ekonomik bağlantılarına bakıldığında tamamını karşılamamız mümkün değil. İşte tamda bu noktada bu tip kursların daha çok Halk Eğitimimiz, Belediyemiz ve Valiliğimiz iş birliği ile yaygınlaştırılması ve vatandaşımızın bir şekilde bir sanatı mesleği öğrenerek üretimin içerisinde yer almasını sağlamak için biz elimizden gelen katkıyı koyacağız. Emeği geçen yaklaşık 8 ay ve 45 kursiyer arkadaşlarımızın emeklerini göreceğiz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

 

 

 

Yazının Devamını Oku
Burdur’lu sporseverler, yoga gününde buluştu

Burdur’lu sporseverler, yoga gününde buluştu

 

Dünya Yoga Günü dolayısıyla Burdur Belediyesi tarafından düzenlenen programda nefes meditasyonu, yoga seansları gibi etkinlikler yapıldı.

 Burdur Belediyesi, 21 Haziran Dünya Yoga Günü dolayısıyla yoga etkinliği ve Ney dinletisi düzenledi. Halk Plajında gerçekleşen etkinliğe vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Etkinlikte nefes meditasyonu ve yoga seansları yapıldı.

 Yoga eğitmeni Atiye Bozok “21 Haziran Dünya Yoga Günü nedeniyle Burdur Belediyesinin katkıları ile Halk Plajında özel bir etkinlik düzenledik. Hem 21 Haziran Dünya Yoga Günü’nü kutlamak hem de Yogayı tüm Burdurlulara tanıtmak istiyoruz. Hayatlarına güzellikler katacağına inanıyoruz. Hayata pozitif bakıyoruz ve herkesin öyle bakmasını istiyoruz. Böyle güzel bir etkinliğe öncülük yaptıkları için Burdur Belediyesi’ne çok teşekkür ederiz” dedi.

 

 

 

 

 

Yazının Devamını Oku
VALİ ARSLANTAŞ BAHÇEŞEHİR KOLEJİ MEZUNİYET TÖRENİNE KATILDI
VALİ ARSLANTAŞ BAHÇEŞEHİR KOLEJİ MEZUNİYET TÖRENİNE KATILDI
Burdur Valisi Sayın Ali Arslantaş, Bahçeşehir Koleji 12. Sınıf Öğrencilerinin Mezuniyet Törenine katıldı.
Bahçeşehir Koleji Kültür Merkezinde düzenlenen mezuniyet töreni başında saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması sonrası öğrenciler tarafından mezuniyet andı okundu.
Vali Ali Arslantaş, Lise Müdürü Hasan Keleş, öğrenciler adına Kevser Nur Sezer, öğretmenler adına Eda Cihat ve veliler adına Figen Kaya tarafından konuşma yapıldı.
Programın devamında okul birincisi olarak mezun olan Fen Lisesi öğrencisi Selen Kaya ve Anadolu Lisesi Kevser Nur Sezen yaptıkları konuşma sonrası yaş kütüğüne künye çaktılar. Mezuniyet Törenin son bölümünde mezun olan öğrenciler hep birlikte keplerini havaya attılar. Tören sonrası okul tarafından çalan müzikler eşliğinde öğrenciler doyasıya eğlendi.
Vali Arslantaş yaptığı konuşmada, "İnsan hayatının içinde birçok an yaşar. Bunların bir kısmı acılarla, bir kısmı sevinçle, bir kısmı umutla, bir kısmı hüzünle doludur. Yaşanan bu anların birçoğu hafızamızda kalmaz. Birçoğunu unutmak için çalışırız. Bir düşünürün de belirttiği gibi insan hatırlamaktan daha çok enerji harcarmış unutmak için. Neyi unutmak, neyi unutmamak ise her insandan insana değişir. Değişmeyen, unutulmayan ve herkesin hatırasında dün gibi hatırlanan ise özel anlardır. İşte bugün böyle bir özel an için toplandık. Bu özel anın bütün pozitif enerjisinin hayat boyunca üzerinizde olmasını diliyorum.
Öğrencilerimiz dört senelik meşakkatli ve bir o kadar zor, bir o kadar da kolay olan eğitimlerini tamamlayarak bugün Türkiye'nin en güçlü kurumlarından birisi olan Burdur Bahçeşehir Kolejinden mezun olmanın kıvancını yaşıyor.
Sizler her biriniz mezun olmayı ve hayalinizdeki üniversiteye girmeyi sonuna kadar hak ediyorsunuz. Okul hayatının sadece eğitimle sınırlı olmadığını, bulunduğunuz ortamda kazandığınız vizyon ve değerlerinde bu eğitimin ayrı bir parçası olduğunu unutmamanız gerekir.
Sizlere ifade etmek istediğim bir diğer konuda hayatınızın bundan sonraki döneminde yöneliş ve davranışlarınız ile ilgili olacak. Hayatın sevgi üzerine kurulu olduğunu ve her şeyin içinde sevgi aramak gerektiğini unutmayın.
Nefret veya negativizm üzerine kurulu bir hayat olsaydı insan yaşamı içinden çıkılmaz bir hal alırdı. Bu durum gelecekteki mesleğiniz içinde geçerli.
Konfüçyus'un dediği gibi "Eğer hayatta sevdiğiniz bir işi yapıyorsanız, bir gün dahi çalışmış sayılmazsınız"
Sizler kızım Aysın Bige gibi okulunuza severek geldiniz, severek okudunuz ve şimdi mezun oluyorsunuz.
Sevgi ilkesini hayatınızda düstur edinin..
Sevgili veliler, birkaç şey de sizler için söylemek istiyorum. Günümüzde moderniteyle birlikte toplumsal birçok sorunla karşı karşıyayız.
Bu sorunların temelinde, bir veli olarak benimde açıkça itiraf etmem gerekirse çocuklarımıza yeterince zaman ayırmamız başta gelen neden olarak görülmektedir. Onların sadece dersleriyle değil sosyal ilişkileri ile de ilgilenmemiz, doğru rol modelleri göstermemiz, yeri geldiğinde annesi-babası olduğumuzu unutturmadan onlarla dertleşmesini bilmemiz gerekiyor.
Hiçbir anne ve baba çocuklarımı sevmiyorum ya da önemsemiyorum diyemez. Sorunların en başında onlarla doğru iletişimi kuramadığımızı görüyorum. İletişim çağında yanımızdakiyle konuşmak ya da ilgilenmek yerine, bizden olmayan çok uzak bir dairedeki kişiyle ilgileniyor ona beğeniler gönderiyoruz.
Günümüz dünyasında çocuğunuzun yaşı kaç olursa olsun, onunla ilgilenmek zorunda olduğumuz gerçeğini de aklımızdan çıkarmayalım. Sizlere bir kez de ben teşekkür etmek istiyorum böyle seçkin çocukları yetiştirdiğiniz için....
Son olarak değerli öğretmenlerime seslenmek istiyorum. Mevlana'nın bir sözünü burada anmadan geçmek sanırım olmaz. Mevlana diyor ki; "Sen taş, kaya ve mermer dahi olsan, eğer bir terbiyecinin (gönül sahibinin) eline düşersen cevher olursun..." Sizler bu gençlerimizi dört yıl boyunca eğittiniz. Bu gençler sizlerin eseridir.
Üzerimizdeki sorumluluk çok büyük. Bu sorumluluğun kendisi kadar vebali de... Sizler öğrencilerinizle anılacaksınız. Öğrencilerinizin yaptıkları, ürettikleri sizden bir parça olarak yansıyacak. Terbiyeci olarak, şekillendirdiğiniz bu gençlere katkılarınız dolayısıyla sizlere de ayrıca teşekkür etmek isterim" dedi.

T.C. BURDUR VALİLİĞİ

 

Yazının Devamını Oku
Başkan Ercengiz, Halk Pazarında

Başkan Ercengiz, Halk Pazarında

 

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Halk Pazarı’nı ziyaret etti.

 Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Burdur Belediyesi Halk Pazarını ziyaret ederek

esnaf ve vatandaşlarla sohbet etti. Esnaf ve vatandaşların şikâyet ve taleplerini dinleyen

Başkan Ercengiz, sorunların çözümü için talimat verdi. 

 Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, CHP Merkez İlçe Başkanı Serkan Şimşek, İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri ve Burdur Terziler ve Tuhafiyeciler Esnaf Odası Başkanı ile birlikte Halk Pazarını ziyaret etti.

 Ziyaret sonrası konuşan Başkan Ercengiz “İl ve ilçe Başkanlarımız, İl Genel ve Belediye Meclisi Üyelerimiz, Tuhafiyeciler Odası yönetimimizle birlikte salı pazarımızda esnaf arkadaşlarımızı ziyaret ettik. Bizden memnuniyetini ifade eden arkadaşlarımızın en büyük derdi mazot fiyatları. Bazı günler yol giderlerini karşılamakta zorluk çektiklerini söylediler.
Çözülecek inşallah” dedi

 

 

Yazının Devamını Oku
Burdur Valisi Arslantaş, RS Oto Ekspertiz’in Açılışına Katıldı

Vali Arslantaş, RS Oto Ekspertiz'in Açılışına Katıldı

Burdur Valisi Sayın Ali Arslantaş, RS Oto Ekspertiz işletmesi açılışına katıldı.

Yeni Galericiler Sitesinde faaliyet gösterecek işletmenin açılış programında Vali Ali Arslantaş ve Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz tarafından konuşma yapıldı.

Açılış sonrası Vali Arslantaş, işlemeyi gezerek işletmede çalışacak uzman personelden ve işletme sahibinden bilgi aldı.

Vali Arslantaş yaptığı konuşmada, "Müzeyyen hanım ve eşinin bildikleri bir iş. Bu işi hakkıyla yapacaklarına inancımız tamdır. Ailesiyle huzur içerisinde helalinden bol kazanç elde edecekleri bir iş yeri olmasını temenni ediyorum" dedi.

 

 

Yazının Devamını Oku
TRT Antalya Radyosu 60’ıncıkuruluş yıldönümü kutlamaları Burdur’da başladı

TRT Antalya Radyosu 60’ıncıkuruluş yıldönümü kutlamaları Burdur’da başladı

 

TRT Antalya Radyosunun 60’ıncı kuruluş yıl dönümü Burdur’da da kutlandı. Burdur, Antalya ve Isparta’da düzenlenecek olan kutlama etkinliklerinin ilk durağı Burdur oldu. 

 Cumhuriyet meydanında yapılan Türk Halk Müziği konserinde sanatçı Uğur Önür ile Umut Sülünoğlu müzik severlerle bir araya geldi

 TRT Antalya Radyosunun 60’ıncı kuruluş yıl dönümü kutlamaları Burdur’da başladı. Burdur kutlamaları Cumhuriyet Meydanında verilen konserle başladı. Konsere Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve eşi Hülya Ercengiz, Vali Yardımcısı İbrahim Özkan, İl Jandarma Komutanı Mustafa Güder, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, TRT Antalya Bölge Müdürü Hikmet Kocaman ve vatandaşlar katıldı. 

 Konser sonrası konuşan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz konserde yaptığı konuşmada, “Bu akşam alanı dolduran tüm hemşerilerimize teşekkür etmek istiyorum. Kıymetli protokol üyeleri sizlerde iyi ki bu akşam bizlerle beraber oldunuz. TRT’nin yeri hepimizin içinde ayrıdır. Ben sabah canlı yayında onu söyledim. Benim için TRT bazen uykuya geçiş bazen ders çalışma bazen gece yolculuğunda yol arkadaşıdır. O yüzden TRT Antalya Radyosu’nun 60. kuruluş yıl dönümü etkinliklerinin Burdur’dan başlaması da bizim için ayrı bir anlam ifade etti. Ben Bölge Müdürümüze ve emeği geçen tüm arkadaşlarımıza da teşekkür etmek istiyorum. İyi ki varsınız, iyi ki TRT var. Burdur’un türkülerini dinledik, Aşık Mahsuniyi dinledik, Neşet babayı dinledik, kısacası tüm Anadolu’yu dinledik. Güzel bir akşam oldu. Bu meydan Burdur’a çok yakıştı. Böyle anlamlı bir etkinlikle başlamış olması da benim açımdan çok daha büyük onur. Sizleri seviyorum, çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 Konserin sonunda Başkan Ercengiz, sanatçılara çiçek ve hediye takdim etti. 

 

 

Yazının Devamını Oku
ATLI JANDARMA TİMİ SALDA GÖLÜ ÇEVRESİNDE DEVRİYEYE BAŞLADI
ATLI JANDARMA TİMİ SALDA GÖLÜ ÇEVRESİNDE DEVRİYEYE BAŞLADI
 
Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği, yoğun bir turizm potansiyeline sahip olan Burdur ili Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölünün sahip olduğu doğal güzelliklerin, çevresinde bulunan ormanlık alanların korunması, gölün ve çevresindeki ormanlık alanların yoğun ziyaretçi sayısından olumsuz etkilenmemesi maksadıyla 2020 yılı yaz döneminden itibaren Jandarma Atlı Timi görevlendirmesi yapılmaktadır.
 
Bu doğrultuda, Jandarma Genel Komutanlığınca, Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi Komutanlığında (JAKEM K.lığı) görevli Atlı Jandarma Timinin Burdur İli Yeşilova İlçesinde bulunan Salda Gölü'nde bu yıl da 06 Haziran - 12 Ağustos 2022 tarihleri arasında geçici olarak görevlendirmesi yapılmıştır.
 
Atlı Jandarma Timi, Doğanbaba ormanlık alanı, Tabiat Parkı ormanlık alanı ve Orman evi çevresinde orman yangınlarını önlemek ve orman suçlarıyla mücadele etmek maksadıyla aktif olarak devriye faaliyeti yürütmektedir.
 
Salda Gölü çevresinde bulunan ormanlık alanlarda piknik yapan vatandaşlar ateş yakılmaması konusunda Atlı Jandarma Timlerince uyarılmakta, çevre ve ormanla ilgili suç oluşturabilecek konularda ziyaretçiler bilgilendirilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 
 
 
Yazının Devamını Oku
BURDUR'DA HAVADAN TRAFİK DENETİMİ
VALİ ARSLANTAŞ, HAVADAN TRAFİK DENETİMİ YAPTI
Burdur Valisi Sayın Ali Arslantaş, İl Jandarma Komutanlığı ile İl Emniyet Müdürlüğünün müşterek icra ettiği helikopter ile havadan trafik denetimine katıldı.
İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğünce Burdur Merkezini Antalya'ya ve Isparta'ya bağlayan kara yollarında oluşturulan 10 uygulama noktasında 72 personelin katıldığı denetimlere, Jandarma Genel Komutanlığına ait Sikorsky tipi helikopterde 7 personel de havadan destek verdi.
Vali Ali Arslantaş, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Güder ve İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik'in de katıldığı helikopterle yapılan denetim sonrası basın mensuplarına açıklamada bulundu.
Vali Arslantaş, yaptığı açıklamada, "Yaz aylarına girilmesi ve okulların tatil olması nedeniyle ülke genelindeki trafik yoğunluğunda artış oluyor. Şu anda tatille çıkanların da yollarda yoğunluğu arttığını görüyoruz. Burdur kavşak noktasında bulunuyor. Plaka tanımlama sistemi verilerine göre İlden yılda yaklaşık 12 milyon araç geçiyor.
Denetimlere havadan helikopterle de destek veriyoruz. Ekiplerimizin çalışmasını, trafik akışını, hem Karacaören hem de Bucak İlçemizden görmüş olduk.
Yola çıkacak vatandaşlarımız, yola çıkmadan önce araçlarının bakımlarını iyi yaptırsınlar, kendi fiziksel ve psikolojik durumlarını gözden geçirsinler. Yorgun yola çıkmasınlar, kafaları herhangi bir şeyle meşgulse araç kullanmasınlar. Alkollüyken asla direksiyona geçmesinler. Yola çıktıktan sonra trafik işaret ve işaretçilerine, trafik polislerinin gösterdiği trafik akış sistemine uysunlar. Yolculuğun ardından tatilin keyfini aileleriyle ve çocuklarıyla yaşasınlar. Çünkü biz onları çok seviyoruz" dedi.
 
 
Yazının Devamını Oku
EMNİYET EKİPLERİNDEN KARAYOLU TRAFİK GÜVENLİĞİ EYLEM PLANI KAPSAMINDA ÇALIŞMA

EMNİYET EKİPLERİNDEN KARAYOLU TRAFİK GÜVENLİĞİ EYLEM PLANI KAPSAMINDA ÇALIŞMA

 

Güvenlik güçlerimiz tarafından vatandaşlarımızın huzuru ve trafik güvenliğinin sağlanmasına yönelik yürütülen uygulamalara kapsamlı bir şekilde devam edilmektedir.

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile yürürlüğe giren Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planında "İncinebilir Yol Kullanıcıları" olarak tabir edilen "Yayaların Korunması", öncelikli alanlar başlığı altında yer almış ve hedefler ortaya konulmuştur.

Bu hedefler doğrultusunda İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından 15.06.2022 günü 15.15-16.20 saatleri arasında İlimizde yayaların karıştığı kazaların en çok gerçekleştiği İnönü Bulvarı üzerinde, sürücü ve yayaların trafik kurallarına uyma düzeylerinin daha üst seviyeye çıkarılması ve kamuoyunda oluşturulan denetim algısının sürekliliğini sağlamak amacıyla "Bir Hareketine Bakar Hayat ", "Yayalar İçin Beş Adımda Güvenli Trafik", "Öncelik Yayanın Öncelik Hayatın" mottolarıyla oto kokusu, broşür, kırmızı düdük dağıtımı yapılarak "Farkındalık, Bilgilendirme, Algı Yönetimi ve Denetleme" çalışması yapılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

T.C. BURDUR VALİLİĞİ

 

 

Yazının Devamını Oku
Loading...

Tüm haberler Yüklendi.

Sonraki Haberler

Sonraki Sayfa