• 28.06.2022 00:56
  • weather 19°
  • Isparta
ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI DÖNMEZ'DEN KAPSAMLI BURDUR ZİYARETİ

GİRİŞ20.12.2021 02:07 GÜNCELLEME20.12.2021 02:07
162 OKUNMA

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI DÖNMEZ'DEN KAPSAMLI BURDUR ZİYARETİ

 
Bir dizi ziyaretler gerçekleştirmek,  toplantı ve programlara katılmak üzere İlimize gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez, Burdur programına Valilik ziyareti ile başladı.
 
Burdur Valisi Sayın Ali Arslantaş ve beraberinde yer alan protokol tarafından  karşılanan Bakan Dönmez, Valilik Şeref Defterini imzaladıktan sonra Vali Arslantaş'tan Burdur İli ve yürütülen çalışmalarla ilgili brifing aldı.
 
Bakan Dönmez programının devamında Burdur Enerji Koordinasyon Toplantısına başkanlık etti. Toplantıda; Elektrik ve Doğalgaz Dağıtım Şirketi yetkilileri tarafından yapılan sunumların ardından, Bakan Dönmez tarafından hazuruna tek tek söz verilerek enerji alanında yaşanan sorun ve  talepler, tarım, hayvancılık ve doğaltaş sektörü ile ilgili iş insanları, stk, oda, borsa, birlik ve belediye başkanları tarafından talepler dile getirildi.
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Sönmez toplantının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada;

"Bugün Burdur ilimizde enerji ve tabii kaynaklar alanında ilin hem elektrik hem gaz dağıtım hem de madencilik alanındaki faaliyetlerindeki gelişmeleri masaya yatırdık. Önümüzdeki dönemdeki yapılması gereken projeleri, planlamaları da masaya yatırdık. Son derece verimli, faydalı bir toplantı oldu. Burdur ilimizin nazarımızda çok farklı bir yönü var. Toroslar üzerinde yer alan Burdur, denize geçiş koridorunda yer alan ve tarımsal faaliyetlerin yürütüldüğü bir şehir. Madencilik açısından baktığımızda ilimiz bu alanda maden kentlerimizden bir tanesi. Bu açıdan madencilik sektörümüze geniş kapsamlı istişarelerde bulunduk. Neredeyse 10 bin civarında komisyonumuzu bu sektörde bu ilde istihdam ediyoruz. Daha katma değerli, daha uç ürünler nasıl yapılabilir bunları tartıştık. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız üçüncü OSB'den bahsetti. Özellikle mermercilikle alakalı uç ürünlerin işleme tesislerinin yapıldığı, belki mermercilik makinelerinin de burada yapıldığı bir OSB'den bahsediyoruz. Biz de bu OSB'ye olan desteğimizi yenilemiş olduk. 

Diğer yandan Burdur 2008 yılında doğalgaz kullanan kentlerimizden bir tanesi. Merkezde doğalgaz kullanırken buna ilave olarak Bucak, Gölhisar ve Yusufça Beldelerimizde de doğalgaz var. Ama diğer ilçe ve beldelerimize doğal gaz getirilmesi yönünde talepler var. Şu anda Ağlasun ilçemizde büyük oranda yatırımlar tamamlandı. İnşallah önümüzdeki yılın ilk aylarında belki Ocak belki Şubat aşında Ağlasun doğalgazı kullanmaya başlayacak. Kızılkaya Beldesi de 2024 gibi planlamıştık. Şimdi dağıtım yetkilileriyle görüştük. 1 yıl öne çekek suretiyle Cumhuriyetimizin 100. Yılında Kızılkaya beldemizde doğalgazı kullanmaya başlayacak. Bunun yanı sıra diğer ilçe ve beldelerimizle ilgili çalışmaların hızlandırılmasına yönelik ilgili şirketlerimize ve kurumlarımıza da talimatlarımızı yeniledik. İnşallah oralarda da önümüzdeki dönemde doğalgazı kullanma imkanına kavuşuruz. Şu anda etüd, planlama  ve projelendirme çalışmaları devam ediyor. Yakın bir gelecekte o takvimi de sizlerle paylaşmış olacağız. 

Elektrik dağıtımıyla ilgili olarak yine elektrik dağıtım şirketimizin yetkilileriyle Burdur'da yapılan çalışmalar hakkında geniş boyutlu bilgilendirmeler aldık. Geçtiğimiz yıl dağıtım alanında yaklaşık 58-60 milyon liralık bir yatırım yapıldı. Bu yılda76 milyon liralık bir yatırım bütçesi söz konusu. Özellikle yeni dönemde kırsal alandaki şebeke ve trafo merkezlerinin yenilenmesi ve güç artırılması işine ağırlık vereceğimizi de söyledik. Burada belediye başkanlarımız, çiftçilerimizin birlikleri odaları da özellikle Burdur'un son yıllarda artan tarımsal faaliyetlerinde elektrik enerjisine daha yoğun bir ihtiyaç duyulduğu, oradaki aksama ve eksikliklerin süratle giderilmesi yönünde talepleri oldu. Biz de ilgili arkadaşlarımıza işlerin hızlandırılması yönünde talimatlarımızı yenilemiş olduk. İnşallah en kısa süre içeresinde adı geçen ilçelerimizin, beldelerimizin özellikle kırsalında yer alan köylerimizde bu sorunları açmış olacağız. 

Bir de çiftçilerimize dönük olarak şunu da ifade etmek istiyorum. Çiftçilerimizin enerji ihtiyacını karşılayabilmek için yenilenebilir enerji kaynaklarından azami ölçüde yararlanmasına dönük olarak mevzuat eksiklerimizi tamamladık. Artık bundan sonra çiftçilerimiz gerek tarlasında gerekse evinde ya da işletmesinde çatılarında güneş panellerini kurmak suretiyle elektrik enerjisi ihtiyaçlarını karşılayabilecekler. Sulamayla ilgili çeşitli çözüm önerileri var. Özellikle kırsaldan gelen bu teklif, taleplere pozitif ayrımcılık yapılması yönünde de bir yaklaşım belirledik ve ilgili arkadaşlarımıza da bunu huzurlarında ifade etmiş olduk." Dedi.
Bu haber yorumlara kapalıdır!
YORUMLAR